مجسمه مادر روسی (Mother Russia Statue)

مجسمه مادر روسی (Mother Russia Statue)

حسین بهرامی حسین بهرامی
: 0
: 736
: سه‌شنبه, 19 دی 1402

تاریخ پر از شادی و غم است. هر کدام از این حالات به نوبه خود اثری را در جهان به جا گذاشته اند. شهرنشینی، اکتشافات علمی، درمان بیماری ها و... خبرهای خوبی است که مردم را خوشحال می کرد. از سوی دیگر حوادث غم انگیز در تاریخ کم نیستند و بدون شک همه ما جنگ را نقطه اوج یک رویداد تلخ تاریخی می دانیم. هر چقدر هم که بگذرد، فراموش کردن مردگان و بقایای به جا مانده آسان نیست. این درد تمام نشدنی باعث می شود مردم تصمیم بگیرند برای گمشده ها خاطره بسازند و از این طریق خاطرات عزیزانشان را برای همیشه حفظ کنند.

یکی از این مجسمه ها که برای بزرگداشت هزاران سرباز ساخته شده است، « مجسمه مادر روسی » نام دارد. این تندیس جز مجسمه های معروف دنیا است که در شهر ولگوگراد روسیه ساخته شده و هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب کرده و روایت کننده داستان تلخی از جنگ جهانی دوم است.

تندیس مادر روسی توسط چه کسی ساخته شد؟

این تندیس زیبا توسط یک تیم ماهر و کاربلد از مهندسان و مجسمه سازان شوروی ساخته شد. این تیم به رهبری یوگنی وسلیوکوف، معمار و مجسمه ساز شوروی بود. وسلیوکوف طرح اولیه مجسمه را طراحی و تیم او آن را به واقعیت تبدیل کرد.

ساخت این تندیس یکی از پروژه بزرگ و پیچیده جهان بود که 22 سال طول کشید و بیش از 12 هزار کارگر در آن مشارکت داشتند. جنس مجسمه از فولاد و سیمان و دارای وزن 8.5 هزار تن است.

مجسمه مادر روسی در سال 1967 به اتمام رسید و در آن زمان، یکی از بزرگترین مجسمه های جهان بود. این مجسمه بلافاصله به یک جاذبه توریستی محبوب تبدیل گردید و هر ساله میلیون ها نفر از آن دیدن می کنند.

اعضا اصلی سازنده مجسمه مادر روسی

این تندیس یک شاهکار هنری و مهندسی است که یادآور فداکاری و قهرمانی مردمی است که برای دفاع از میهن خود جان خود را فدا کردند. نام و سمت اعضا اصلی سازنده آن را می توان اینگونه بیان کرد:

 1.  یوگنی وسلیوکوف: معمار و مجسمه ساز شوروی، رهبر تیم
 2.  نیکولای نیمیروف: مجسمه ساز شوروی، طراح چهره مجسمه
 3.  نیکولای نیکولای‌ویچ ایوانوف: مهندس شوروی، طراح سازه مجسمه
 4.  نیکولای گوروخوف: مجسمه ساز شوروی، طراح بدن مجسمه

تندیس مادر روسی و جذب توریست های بسیار

محل نگهداشتن مجسمه مادر روسی

مجسمه مادر روسی را در شهر ولگوگراد روسیه نگهداری می کنند. این مجسمه در پارک یادبود مامایف کورگان گذاشته شده که یک منطقه تاریخی است که به نبرد استالینگراد اختصاص دارد.

این تندیس از سطح دریا 164 متر فاصله دارد و از هر نقطه شهر ولگوگراد قابل مشاهده است. این مجسمه یک نماد مهم ملی در روسیه است و به عنوان یکی از بزرگترین مجسمه های جهان شناخته می شود.  

آشنایی با مجسمه مادر روسی در کشورهای مختلف!

مجسمه ها، این سازه های دست ساز در بسیاری از کشورها از جاذبه های گردشگری محسوب می شوند و نماد یا مفهوم فرهنگی و تاریخی آن کشور را به جهانیان ارائه می دهند. مشابه مجسمه مادر روسیه در هیچ یک از شهرهای ایران وجود ندارد.

مجسمه های بزرگ یادبود از بهترین طرح ها و متریال ها ساخته شده اند و در مرکز شهر قرار دارند تا ساکنان شهر بتوانند آن ها را از گوشه و کنار شهر ببینند. مجسمه مادر هر کشوری با توجه به شرایط سیاسی و فرهنگی یک زمان خاص طراحی و ساخته می شود.

مجسمه مادر در روسیه

مجسمه مادر در روسیه نمای کلی

 1. محل قرار گیری: شهر ولگوگراد روسیه، نماد مهم ملی در روسیه
 2. سازنده اش: به مناسبت بزرگداشت نبرد استالینگراد توسط یوگنی ووچتیچ طراحی
 3. یادبودی: یادمان قهرمانان نبرد استالینگراد در سال ۱۹۶۷
 4. ارتفاع: ۸۷ متر از پایه تا نوک شمشیر
 5. جنس: فولاد و سیمان
 6. وزن: ۸٫۵ هزار تن

مجسمه مادر در ارمنستان

تندیس مادر در کشور ارمنستان

 1. محل قرار گیری: شهر ایروان ارمنستان، نماد مهم ملی در ارمنستان
 2. یادبودی: یادبود جنگ ناگورنو-قره‌باغ در سال ۱۹۹۰
 3. ارتفاع: ۵۱ متر از پایه تا نوک شمشیر
 4. جنس: فولاد و سیمان
 5. وزن: 4٫۵ هزار تن

مجسمه مادر در اوکراین

مجسمه مادر در اوکراین

 1. محل قرار گیری: شهر کی‌یف اوکراین، نماد پیروزی اتحادیه جماهیر شوروی در جنگ جهانی
 2. یادبودی: یادبود جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۸۱
 3. ارتفاع: 62 متر از پایه تا نوک شمشیر
 4. جنس: فولاد و سیمان
 5. وزن: 6٫۵ هزار تن

مجسمه مادر در گرجستان

مجسمه مادر در کشور گرجستان (کارتلیس ددا)

 1. محل قرار گیری: بر روی تپه ای با نام سولولاکی و در کنار قلعه ناریکالا، نماد مهم ملی در گرجستان
 2. یادبودی: یادبود جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۸۵
 3. ارتفاع: 56 متر از پایه تا نوک شمشیر
 4. جنس: آلومینیوم
 5. وزن: 5٫۵ هزار تن

نقش مجسمه‌ های مادر در کشورهای مختلف

مجسمه‌ های مادر در کشورهای مختلف نقش مهمی در فرهنگ و تاریخ این کشورها ایفا می ‌کنند. این مجسمه‌ ها مقاومت مردم این کشورها را به تصویر می کشد. این تندیس ها همچنین یادآور فداکاری‌ هایی هستند که مردم این کشورها در جنگ‌ های مختلف کرده‌اند.

مجسمه مادر روسی نماد چه چیزی است؟

این مجسمه نماد شجاعت، عزم و مقاومت مردم روسیه در نبرد استالینگراد است. این مجسمه یک زن را نشان می دهد که شمشیر بلندی در دست دارد و به سمت جلو برخاست. این ژست، نمادی از شجاعت و اراده زنان و مردانی است که در نبرد استالینگراد جنگیدند.

نبرد استالینگراد یکی از خونین ترین و تعیین کننده ترین نبردهای جنگ جهانی دوم بود. در این نبرد، نیروهای شوروی با مقاومت سرسختانه خود، ارتش آلمان را شکست دادند و نقش مهمی در پیروزی در جنگ جهانی دوم ایفا کردند. نماد های این مجسمه را می توان این گونه بیان کرد:

 1.  زن: نماد مادر روسیه و مردم روسیه
 2.  شمشیر: نماد شجاعت، عزم و مقاومت
 3.  ژست: نماد دعوت به مبارزه و دفاع از میهن

ثبت نظر

تصاویر شما

نقد و نظرات کاربران