مشهور ترین مجسمه های دنیا

مشهور ترین مجسمه های دنیا

حسین بهرامی حسین بهرامی
: 0
: 14054
: چهارشنبه, 11 بهمن 1402

اگر شما هم علاقه مند به خرید مجسمه هستید خواندن این مقاله برای شما بسیار مفید است. از زمان های قدیم مجسمه ها در اندازه های مختلف و برای اهداف گوناگون ساخته می شدند. یکی از اولین مجسمه های مصنوعی 29.6 سانتی متر ارتفاع دارد و شیر مرد نام دارد که 32 هزار سال پیش ساخته شد. دنیا پر از مجسمه های زیبا و معروف است که هر کدام داستان و تاریخچه خاص خود را دارند. در اینجا برخی از مجسمه های معروف دنیا را با هم بررسی می کنیم.

فهرست مطالب :

شیرهای دلوس (Lions of Delos)

 مجسمه شیر های دلوس

  1. سازنده : هنرمند های جزیره یونان
  2. مکان : موزه باستان شناسی دلوس در یونان
  3. سال ساخت :  حدود 600 سال قبل از میلاد
  4. ارتفاع : حدود 2.5 متر ارتفاع و 3 متر طول 
  5. اطالاعات بیشتر مجسمه شیر های دلوس

شیرهای دلوس دو مجسمه سنگ مرمر از شیرهای نشسته هستند که آن ها را در ورودی معبد آپولو در جزیره دلوس در یونان گذاشتند. شیرهای دلوس در قرن 7 قبل از میلاد ساخته شده اند.

این مجسمه ها هر کدام حدود 2.5 متر ارتفاع و 3 متر طول دارند. آن‌ها از سنگ مرمر سفید هستند و با جزئیات دقیقی حکاکی شده اند. شیرها بدنی عضلانی و سرهایی با چشمان بزرگ و گوش های تیز دارند. آن‌ها بر روی پاهای خود نشسته اند و دم های خود را روی زمین کشیده اند.

شیرهای دلوس یکی از نمادهای مهم فرهنگ یونان هستند. آن‌ها اغلب به عنوان نمادی از قدرت و محافظت دیده می شوند. این مجسمه ها همچنین یادآور اهمیت جزیره دلوس در تاریخ یونان به حساب می آیند. دلوس در دوران باستان یک مرکز مهم مذهبی و فرهنگی بود و معبد آپولو یکی از مقدس ترین مکان های یونان است.

شیرهای دلوس در سال 1822 توسط یک گروه از سربازان فرانسوی کشف شدند. آن‌ها در ابتدا به موزه لوور در پاریس منتقل شد، اما در سال 1843 آن ها را به جزیره دلوس بازگرداندند. این مجسمه ها امروزه یکی از جاذبه های گردشگری محبوب جزیره دلوس و جز مجسمه های معروف دنیا هستند.

اگر علاقه مند به خواندن اطلاعات کامل در مورد مجسمه شیر های دلوس هستید اینجا کلیک کنید.

 مجسمه مادر در روسیه

مجسمه مادر روسی (Mother Russia Statue)

  1. سازنده : یوگنی وسلیوکوف، نیکولای نیمیروف ،نیکولای نیکولای‌ویچ ایوانوف، نیکولای گوروخوف
  2. مکان : شهر ولگوگراد روسیه
  3. سال ساخت :  1967
  4. ارتفاع : ۸۷ متر از پایه تا نوک شمشیر 
  5. اطالاعات بیشتر مجسمه مادر روسی

مجسمه مادر روسی (به روسی: Родина-мать зовёт) تندیس بزرگ یک زن است که کودکی در آغوش دارد. این مجسمه یادبودی از نبرد استالینگراد بوده که در سال 1942-1943 در جریان جنگ جهانی دوم رخ داد. مجسمه مادر روسی در سال 1967 توسط یوگنی ووچتیچ طراحی و ساخته شد. جنس این مجسمه از فولاد و بتن بوده و ارتفاع آن به 85 متر می رسد.

زن در مجسمه مادر روسی نماد روسیه و کودک در آغوش او نماد آینده این کشور است. فریاد زن در مجسمه نشان می دهد که او به سربازان روسی برای دفاع از کشورشان فراخوان می دهد. مجسمه مادر روسی یکی از نمادهای مهم روسیه و مجسمه های معروف دنیا است و یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری این کشور محسوب می شود.

اگر علاقه مند به خواندن اطلاعات کامل در مورد مجسمه مادر روسی هستید اینجا کلیک کنید.

مجسمه بانوی فرشته عدالت در اسرالیا

مجسمه عدالت (Statue of Justice)

مجسمه بانوی فرشته عدالت، مجسمه‌ای است که نماد عدالت و قانون ‌مداری است. این مجسمه معمولاً یک زن را با لباسی بلند نشان می ‌دهد که در دست چپش یک ترازو و در دست راستش یک شمشیر دارد. چشمان زن معمولاً بسته است، که نماد بی‌طرفی و عدالت است.

مجسمه عدالت در بسیاری از فرهنگ ‌ها و جوامع یافت می ‌شود. یکی از مشهورترین مجسمه‌ های عدالت، مجسمه عدالت روبروی کاخ دادگستری ایالات متحده در واشنگتن دی سی است. این مجسمه توسط چارلز توماس پولاک خلق شده و در سال ۱۹۰۳ نصب شد.

مجسمه عدالت نمادی از امید و آرزو برای عدالت و قانون ‌مداری در جامعه است. این مجسمه به ما یادآوری می‌ کند که عدالت باید برای همه صرف نظر از موقعیت اجتماعی، اقتصادی یا سیاسی آنها عادلانه و برابر باشد.

خرید مجسمه بانوی فرشته عدالت

 

 تصویر مجسمه ابولهول بزرگ در مصر

مجسمه ابوالهول بزرگ (Great Sphinx)

مجسمه ابوالهول بزرگ (به عربی: أبو الهول، آوانگاری: ʼabu alhōl / ʼabu alhawl، به معنی: پدر ترس) که اغلب با نام ابوالهول خوانده می شود، تندیسی از سنگ آهک است. این مجسمه عظیم از یک شیر با سر انسان است که در فلات جیزه در مصر قرار دارد. مجسمه ابوالهول بزرگ یکی از قدیمی ترین و بزرگترین مجسمه های جهان است.

این تندیس بزرگ‌ترین سازه سنگی ساخته شده توسط دست انسان است که ۷۳٫۵ متر طول، ۶ متر عرض و بیش از ۲۰ متر ارتفاع دارد. ابوالهول بزرگ یکی از نمادهای مهم مصر و یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری این کشور و جز مجسمه های معروف دنیا محسوب می شود. این مجسمه یادآور شکوه و عظمت تمدن مصر باستان است.

این مجسمه بسیار شگفت انگیز و جای مطالعه و تحقیق بسیاری دارد شما میتوانید در مقاله راز های مجسمه ابوالهول اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 مجسمه داوود در ایتالیا

 مجسمه داوود (David statue)

این مجسمه مرمری از شمایل داوود، قهرمان کتاب مقدس اقتباس گرفته شد و توسط میکل آنژ، هنرمند ایتالیایی، ساخته شد. این مجسمه در سال ۱۵۰۴ میلادی تکمیل و در گالری آکادمیا در فلورانس، ایتالیا، به عنوان یکی از مجسمه های معروف دنیا نگهداری می شود.

مجسمه داوود ۵٫۱۷ متر ارتفاع دارد و جنس آن از سنگ مرمر کارارا است. این تندیس لحظه ای را نشان می دهد که داوود در حال آماده شدن برای مبارزه با جالوت است. داوود در این مجسمه برهنه و در حالت استوار ایستاد. او دست راست خود را بالا آورده و سنگی را در دست دارد. نگاه او جدی و مصمم است.

مجسمه داوود یکی از شاهکارهای عصر رنسانس به شمار می رود. به دلیل تناسبات دقیق، ظرافت جزئیات و بیان احساسی قدرتمندش مورد تحسین افراد زیادی قرار گرفت. مجسمه داوود یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری فلورانس است.

 تندیس مسیح در برزیل

تندیس مسیح (Christ the Redeemer)

تندیس مسیح منجی (به پرتغالی: Cristo Redentor) یک مجسمه عظیم از عیسی مسیح است که در شهر ریو دو ژانیرو، برزیل، قرار دارد. این مجسمه بر فراز کوه کورکوبادو است و یکی از نمادهای مهم برزیل و جهان محسوب می شود. این تندیس توسط یک معمار فرانسوی به نام پل لاسن در سال ۱۹۳۱ طراحی و ساخته شد.

مجسمه مسیح منجی از مجسمه های معروف دنیا است که حالت ایستاده با دستان باز او نشان می دهد که پذیرش همه انسان ها را در آغوش خود دارد.

 تندیس اندیشه گر در پاریس

تندیس اندیشه گر (The thinker)

تندیس اندیشه گر (به فرانسوی: Le Penseur) یک مجسمه برنزی از مردی است که در حالت فکر فرو رفت. این مجسمه توسط آگوست رودن، هنرمند فرانسوی، ساخته شد و در موزه رودن در پاریس به عنوان یکی از مجسمه های معروف دنیا نگهداری می شود.

تندیس اندیشه گر ۵٫۱۷ متر ارتفاع دارد و از جنس برنز است. این مجسمه مردی برهنه غرق در فکر و تأمل را نشان می دهد که بر روی یک سنگ نشسته و چانه خود را بر روی دست راست خود گذاشت.

تندیس اندیشه گر یکی از شاهکارهای هنر مدرن است. این مجسمه به دلیل بیان احساسی قدرتمندش مورد تحسین قرار گرفت. تندیس اندیشه گر یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری پاریس است.

 لشکر سفالی در چین

لشکر سفالی (The Terracotta Army)

لشکر سفالی (به چینی: 秦始皇陵兵馬俑) شامل اثاث قبر و مجسمهٔ سفالی هزاران سرباز مجهز مربوط به پادشاهی چین شی هوان، مؤسس دودمان چین در ۲۲۰ پیش از میلاد است. لشکر سفالی یکی از مهم‌ترین یافته‌ های باستانی در سال‌ های اخیر است. این مجسمه‌ ها در سال ۱۹۷۴ در حین حفاری ‌های چاه آب در حومه شهر شی‌آن کشف شدند.

لشکر سفالی شامل سربازان عادی، کمان داران، اسب‌ ها و ارابه‌ هایی است که با آرایش نظامی در اطراف مقبره امپراتور ساخته شده بودند تا از او در دنیای پس از مرگ حفاظت کنند. سربازان سفالی به اندازه انسان واقعی هستند و با جزئیات دقیقی حکاکی شده اند. چهره‌ های آن‌ها از صورت واقعی افراد الهام گرفته شده و هر سرباز دارای ویژگی‌ های منحصر به فرد خود است. لشکر سفالی یکی از پربازدیدترین جاذبه ‌های گردشگری چین و یکی از مجسمه های معروف دنیا است.

 مجسمه پیتا در کلیسای سن پیترو

مجسمه پیتا (Pieta)

پیتا مجسمه ای از جنس مرمر الهام گرفته از مریم مقدس است که عیسی مسیح را در آغوش گرفت. این مجسمه توسط میکل آنژ بوناروتی، هنرمند ایتالیایی، ساخته شده و در کلیسای سن پیترو واتیکان نگهداری می شود.

پیتا یکی از شاهکارهای هنری رنسانس و از نماد های مهم مسیحیت است. این مجسمه به دلیل تناسبات دقیق، ظرافت جزئیات و بیان احساسی قدرتمندش مورد تحسین افراد زیادی قرار گرفت و باعث شده تا آن را در گروه مجسمه های معروف دنیا قرار دهند. مجسمه پیتا یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری واتیکان است. این مجسمه یادآور مرگ و رستاخیز عیسی مسیح و یادآور عشق و از خودگذشتگی مریم مقدس است.

 مجسمه آزادی در ایالات متحده

مجسمه آزادی (The Statue of Liberty)

این مجسمه یک زن یونانی-رومی را با شعله ای در دست راست و لوحی با تاریخ استقلال ایالات متحده در دست چپ نشان می دهد. از مجسمه های معروف دنیا که نماد آزادی، دموکراسی و امید برای میلیون ها نفر در سراسر جهان را به ارمغان می آورند می توان به این تندیس اشاره کرد.

مجسمه آزادی توسط فردیریک آگوست بارتولدی، هنرمند فرانسوی، طراحی و توسط مردم فرانسه و ایالات متحده ساخته شد. ساخت مجسمه در سال ۱۸۸۶ به پایان رسید و به عنوان هدیه ای از طرف مردم فرانسه به مناسبت صدمین سالگرد استقلال ایالات متحده اهدا شد.

مجسمه آزادی نماد آزادی، دموکراسی و امید است. این مجسمه یادآور این واقعیت است که همه مردم جهان شایسته آزادی و برابری هستند.

 مجسمه سرهای غول پیکر اولمک در مکزیک

سرهای غول پیکر اولمک (Olmec Colossal Heads)

سرهای غول پیکر اولمک مجسمه های سنگی عظیمی هستند که بین 1200 تا 400 سال قبل از میلاد در منطقه ای در جنوب شرقی مکزیک ساخته شده اند. جنس این سرها از سنگ بازالت بوده و ارتفاع آن‌ها بین 2 تا 3 متر و وزن آن‌ها بین 25 تا 50 تن می رسد.

سرهای اولمک از نظر جزئیات و ظرافت منحصر به فرد هستند. آن‌ها اغلب دارای خطوط و چین و چروک های دقیقی هستند که چهره های انسان را به تصویر می کشند. این سرها همچنین دارای ویژگی های متمایز، مانند بینی های بزرگ، لب های ضخیم و گوش های بلند هستند.

هدف از ساخت سرهای اولمک هنوز مشخص نیست. برخی معتقدند که این سرها مجسمه های حاکمان اولمک هستند، در حالی که برخی دیگر معتقدند شاید این سرها نمادهای الهی یا مذهبی باشند.

اما به هر صورت سرهای اولمک یکی از مهم ترین آثار هنری باقی مانده از تمدن اولمک و جز مجسمه های معروف دنیا هستند. این سرها نشان دهنده مهارت و خلاقیت هنرمندان اولمک هستند و به ما در درک فرهنگ و دین این تمدن باستانی کمک می کنند.

 مجسمه بودای بزرگ لشان در چین

بودای بزرگ لشان (Leshan Giant Buddha)

بودای بزرگ لشان (به چینی: 乐山大佛) یک مجسمه سنگی است که در بخش جنوبی استان سیچوان در چین، در نزدیکی شهر لشان قرار دارد و در دوران سلسله تانگ ساخته شد.

ساخت این مجسمه در سال ۷۱۳ میلادی توسط یک راهب بودایی به نام هییانگ ‌جی آغاز شد و در سال ۸۰۳ میلادی پس از ۹۰ سال به پایان رسید. این مجسمه نمادی از صلح و آرامش بوده و برای محافظت از مردم و کشتی ‌هایی که از رودخانه می ‌گذشتند ساخته شد.

بودای بزرگ لشان یکی از مهم‌ترین آثار هنری و مذهبی چین و از مجسمه های معروف دنیا است. این مجسمه قدرت و ثروت امپراتوری چین در دوران باستان را نشان می دهد.

مجسمه موآی در ایستر جزیره آرام 

مجسمه موآی (moai)

مجسمه های موآی مجسمه های سنگی عظیم هستند که توسط مردم راپا نوئی، یک تمدن پلینزیایی که در جزیره ایستر در اقیانوس آرام زندگی می کردند، بین سالهای 1250 تا 1500 میلادی ساخته می شدند. این مجسمه ها ارتفاع آن‌ها از 2 تا 10 متر و وزن آن‌ها از 20 تا 80 تن است.

مجسمه های موآی یکی از مهم ترین آثار هنری باقی مانده از تمدن راپا نوئی هستند. این مجسمه ها نشان دهنده مهارت و خلاقیت هنرمندان راپا نوئی بوده و همچنین به ما در درک فرهنگ و دین این تمدن باستانی کمک می کنند.

 مجسمه وحدت در هند

مجسمه وحدت (Statue of Unity)

مجسمه وحدت یک مجسمه برنزی از سردار والابای پاتل، یکی از رهبران جنبش استقلال هند است که در جزیره‌ای در رودخانه نارمادا در نزدیکی راجپیپلا در ایالت گجرات هند واقع شد. ساخت مجسمه در سال ۲۰۱۳ آغاز و در سال ۲۰۱۸ به پایان رسید و جز مجسمه های معروف دنیا است.

مجسمه وحدت به یادبود سردار والابای پاتل ساخته شد که نقش مهمی در اتحاد هند پس از استقلال از بریتانیا داشت. پاتل به عنوان "مرد آهنین هند" شناخته می شود و برای تعهد خود به وحدت هند مورد احترام است. مجسمه وحدت نمادی از وحدت و انسجام هند به حساب می آید.

ساخت مجسمه وحدت حدود ۴۳۰ میلیون دلار هزینه داشت. برای ساخت مجسمه از ۲۵۰۰ تن برنز استفاده کردند. ساخت مجسمه توسط یک تیم از مهندسان و کارگران هندی انجام شد.

 مجسمه کوه های نمرود در ترکیه

 مجسمه ‌های کوه نمرود (The Statues Of Mount Nemrut)

این تندیس ها مجموعه‌ای از مجسمه‌ های سنگی عظیم تا ارتفاع 10 متر هستند که در بالای کوه نمرود در جنوب شرقی ترکیه قرار دارند. این مجسمه‌ ها بین سال‌ های ۶۹ تا ۳۴ پیش از میلاد توسط آنتیوخوس یکم، پادشاه کوماژن، ساخته شده‌اند.

مجسمه‌ های کوه نمرود شامل مجسمه‌ هایی از آنتیوخوس یکم، خدایان یونانی و ایرانی و حیواناتی مانند شیر و عقاب هستند.

مجسمه‌ های کوه نمرود یکی از مجسمه های معروف دنیا، شگفت ‌انگیزترین و منحصربه ‌فردترین آثار هنری جهان هستند. این مجسمه‌ ها نشان ‌دهنده نبوغ و خلاقیت هنرمندان دوره هلنیستی بوده و به ما در درک فرهنگ و دین این دوره کمک می ‌کنند.

سخن آخر

این ها تنها چند مورد از مجسمه های معروف دنیا هستند. دنیای مجسمه ها بسیار گسترده است و مجسمه های زیبا و معروف زیادی در سراسر جهان وجود دارد. زمانی تمام مجسمه های ساخته شده مربوط به دین خاصی بود. به عنوان مثال، یونانیان خدایان خود را به عنوان مجسمه در معابد خود قرار می دادند. مصریان معتقد بودند که روح همه پس از مرگ به این دنیا باز می گردد، بنابراین مجسمه هایی از سنگ، برنز، چوب یا گچ می ساختند تا روح به آن‌ها بازگردد. هندی ها مجسمه های بودا را در معابد خود قرار می دادند و مصریان نیز مجسمه هایی از فراعنه می ساختند. یک مجسمه می تواند ایدئولوژیک باشد یا می تواند مجسمه ای باشد که برای بزرگداشت و گرامیداشت کسی ساخته شد. اما احتمالاً داستانی پشت همه مجسمه های معروف دنیا وجود دارد. مثلا در مقاله مجسمه های نماد ثروت ما چندین مجسمه معرفی کرده ایم که در بعضی ادیان نماد ثروت و خوش یومی میباشد.

ثبت نظر

تصاویر شما

نقد و نظرات کاربران